Επίσκεψη στο στρατόπεδο

Στις 4 Δεκεμβρίου, ημέρα εορτής της Αγίας Βαρβάρας, προστάτιδος του πυροβολικού του Ελληνικού Στρατού, το Γενικό Λύκειο Γλαύκης εκδήλωσε ενδιαφέρον να παρευρεθεί και να συμμετάσχει  στις εορταστικές εκδηλώσεις του Δ΄ Σώματος Στρατού.

Μετά την απαραίτητη τηλεφωνική επικοινωνία, 11 μαθητές της Γ΄και Β΄ Λυκείου, με τη συνοδεία δύο καθηγητών, ξεναγήθηκαν στο στρατόπεδο Αποστολίδη και πήραν μέρος στην εορτή τιμώντας τις Ένοπλες Δυνάμεις για το έργο τους. Ενημερώθηκαν, παρατήρησαν και θαύμασαν από κοντά τα σύγχρονα άρματα μάχης την ώρα που οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί της μονάδας με προθυμία μας περιέγραφαν τις δυνατότητες των οπλικών συστημάτων. Ακολούθησε μια πολύ όμορφη δεξίωση με ευχές και ευχαριστίες εκατέρωθεν και η επιστροφή στο σχολείο το μεσημέρι.