Επιμόρφωση για τα τραύματα στον σχολικό χώρο

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γενικού Λυκείου Γλαύκης πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των καθηγητών των σχολείων του συγκροτήματος (Γυμνασίου , ΓΕΛ, ΕΠΑΛ Γλαύκης) από εκπρόσωπο της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης Ξάνθης, τον κο Πασχάλη Καδηγιαννόπουλο.            .

Ο κος Καδηγιαννόπουλος αναφέρθηκε στους τραυματισμούς που μπορούν να συμβούν στον σχολικό χώρο (αιμορραγίες, εγκαύματα, κατάγματα κ.ά. ), περιέγραψε τη φύση τους και εξήγησε διεξοδικά τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να αντιμετωπιστούν. Η συγκεκριμένη παρουσίαση ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική και χρήσιμη για τους εκπαιδευτικούς που καθημερινά καλούνται να αντιμετωπίσουν περιπτώσεις ελαφρών ή και βαρύτερων τραυματισμών των μαθητών.

Ευχαριστούμε θερμά τον κο Καδηγιαννόπουλο Πασχάλη και την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Ξάνθης για την πραγματοποίηση της επιμόρφωσης, τους συγχαίρουμε για τη δράση τους και την προσφορά τους στον άνθρωπο και τους ευχόμαστε καλή δύναμη και καλή συνέχεια στο έργο τους!