Λουλούδια στα παρτέρια του σχολείου

Λουλούδια σε παρτέρι του αύλειου χώρου του συγκροτήματος  των σχολείων  της Γλαύκης φύτεψαν μαθήτριες και καθηγήτριες του ΓΕΛ Γλαύκης σε συνεργασία με το ΕΠΑΛ Γλαύκης. Τη Δευτέρα 22 Απριλίου με σύμμαχο τον ωραίο καιρό και την καλή τους διάθεση  φύτεψαν αγγελικούλες και έσπειραν κατιφέδες, που σύντομα θα μεγαλώσουν και θα ομορφύνουν τον κήπο των σχολείων. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο  Περιβαλλοντικού Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Την αρχή έκαναν λίγες μέρες νωρίτερα οι καθηγήτριες της Αισθητικής και της Χημείας του ΕΠΑΛ Γλαύκης που προμηθεύτηκαν τα λουλούδια από το φυτώριο του Δασαρχείου Ξάνθης κατόπιν αιτήματος του ΕΠΑΛ. Με τη βοήθεια των μαθητών του ΕΠΑΛ Γλαύκης που έσκαψαν το πρώτο παρτέρι, φύτεψαν λιγούστρα  ξεκινώντας μια προσπάθεια εξωραϊσμού του αύλειου χώρου.

Εν αναμονή, λοιπόν, του όμορφου αποτελέσματος!